fbpx
Jesteś tutaj
Główna > Misja Bloga

Manifest

Wszystko co przeczytasz poniżej wynika z mojej diagnozy rzeczywistości oraz z planu, który pomoże nam zbudować coś lepszego.

Od początku do końca zostało to opisane w moim manifeście. Zawarłem tam diagnozę, wartości oraz działania jakie powinniśmy podejmować.

Cel

Główną misją bloga jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Świadomego, wyedukowanego i aktywnego. Drogą w tym kierunku jest:

  • Promowanie wymagającego i świadomego stylu życia – takiego, w którym nie jesteśmy popychani przez życie „to tu to tam”, ale takiego, gdzie to my wyznaczamy dokąd i jak idziemy.
  • Edukowanie w zakresach kluczowych z punktu widzenia naszego społeczeństwa (zarówno w kwestiach społeczności jak i indywidualnego człowieka).
  • Tworzenie miejsca do dojrzałej debaty. Internet pełen jest brudu i wzajemnego obrzucania się błotem. Blog Republikański to przede wszystkim miejsce, w którym każdy może się wypowiedzieć – o ile zachowuje odpowiedni poziom kultury i jakości.

Osiągnąć to – w mojej ocenie – można, dzięki podstawowym wartościom, jak praca, wzajemne poszanowanie, Wolność, a także pochodnymi – jak przedsiębiorczość czy kreatywność.

Tym blogiem chcę pokazać, że da się inaczej – że można tworzyć dogłębne ( i dłuższe ) treści, że ludzie mogą i chcą wziąć życie w swoje ręce i być świadomymi i aktywnymi. Pokazuję jak być kreatywnym, przedsiębiorczym i Wolnym – a więc niezależnym i odpowiedzialnym.

Łódź

Wszystko co piszę, ma pośrednio lub bezpośrednio działać na korzyść Łodzi i Łodzian. Uważam, że żyję w najlepszym mieście jakie istnieje i nie zamieniłbym go na żadne inne.

Łódź to fascynujące miasto, które chce rozwijać.
Łódź to fascynujące miasto, które chce rozwijać.

Uważam, że Łódź – jako wielkie miasto – powinna mieć ambicje wielkie. Łodzianie powinni myśleć z rozmachem i pamiętać, że to z pracy bierze się prawdziwe bogactwo.

W celu dążenia do wielkości Łodzi postuluję 3 rzeczy:

  • Naturalne spojrzenie na gospodarkę – ponieważ to z pracy bierze się prawdziwe bogactwo, o pracę i przedsiębiorczość musimy zadbać najbardziej. My jako mieszkańcy okazujemy więc swój patriotyzm codzienną, uczciwą i możliwie dobrze wykonywaną pracą.
  • Edukacja – zarówno ta szkolna, wyższa jak i „społeczna”, która w szkołach się nie odbywa. Łodzianie – aby realizować wielkie cele i plany – muszą być zaopatrzeni w szczególną wiedzę. Co więcej – muszą zaopatrywać się w nią przez kolejne pokolenia.
  • Kreatywność – Jak pisałem w jednym z artykułów, kreatywna przedsiębiorczość (wytwarzająca własne produkty) może zbudować prawdziwą i trwałą gospodarkę łódzką. Szczególnie powinniśmy zadbać o Kreatywne IT, które może być naszym punktem głównym.

Czemu to akurat Blog Republikański jest odpowiedni dla Ciebie?

Zdaję sobie sprawę, że w sieci jest mnóstwo blogów. Tutaj trafiłeś jednak do wyjątkowego miejsca. Daj się przekonać 3 punktami.

  1. Treści na blogu są z zasady dłuższe i zachęcają do wgłębienia się w dany temat – jaki by on nie był. Uważam, że współcześnie uzależniliśmy się od ślizgania się po powierzchni i – z lenistwa – nie dajemy sobie komfortu zgłębienia tematu. Walczmy z epoką skrótowców.
  2. Nie jestem redaktorem – stoję na poziomie czytelników, bloga traktuję jak rodzaj służby i zawsze jestem gotowy do pomocy. Jestem również otwarty na wszelkie formy współpracy, ponieważ uważam, że razem musimy stworzyć przestrzeń wymiany dobrych merytorycznie treści i wspólnie pchać świat (Łódź? Polskę?) do przodu.
  3. Mimo głębokich materiałów, bardzo mocno stawiam na przystępność treści. Robię co w mojej mocy, żeby nawet skomplikowane, trudne tematy przedstawić w sposób nieodpychający. Czynimy wielką krzywdę sobie nawzajem komplikując wspaniałe, fascynujące tematy. Przykładowo – jeśli tworzę artykuł o tym jak mądrze oszczędzać, staram się przystępnie opisać praktyczne wskazówki, dodatkowo okrasić je infografiką i cytatem kogoś mądrzejszego. Nie interesuje mnie wybijanie się na specjalistycznym żargonie i podlizywanie którejkolwiek branży.