fbpx
Jesteś tutaj
Główna > Finanse i Inwestowanie > Bogata polska emerytura? Czas zadbać o przyszłość i poznać IKE/IKZE od podstaw.

Bogata polska emerytura? Czas zadbać o przyszłość i poznać IKE/IKZE od podstaw.

Wiesz, że ZUS jest niewypłacalny od wielu lat? Być może nie myślisz o tym każdego dnia. A może o tym, że w 2019 roku najczęściej wypłacana emerytura wynosiła… 906 zł („na rękę”)? Ale chwilka – poczekaj na to. Wiem, że nie masz zamiaru studiować konstrukcji naszego systemu emerytalnego. Dlatego powiem prosto: jego kondycja zależy od tego, ile aktualnie osób na niego pracuje. Nie, w ZUSie nie odkładasz pieniędzy – żebyś mógł na starość żyć godnie, musiałoby na Ciebie pracować wiele osób. Niestety, najprawdopodobniej pracujących na Twoje 906 zł będzie znacznie mniej niż jest teraz. Ponieważ żyjemy coraz dłużej, emerytów będzie coraz więcej i więcej. W związku z tym państwo będzie musiało wypłacać jedynie głodowe emerytury, pobierając od pracujących wyższe podatki (co jak pewnie się domyślasz – nie przyczyni się do rozwoju rynku pracy).

Właśnie dlatego…

Czas poważnie pomyśleć o własnej, prywatnej emeryturze

Wpływać na polityków możesz jedynie w ograniczonym zakresie. Nawet jeśli miałbyś taką możliwość, to skonstruowanie nowego, wydajnego systemu emerytur państwowych nie jest prostą sprawą. Powiem więcej: jest piekielnie trudna, jedna z najcięższych.

Możesz jednak zrobić jedną rzecz: pomyśleć o tym z czego będziesz żyć za 40 lat… już teraz. Zaplanować drogę do dostatku, a potem konsekwentnie realizować ją przez resztę czasu. To nie wymaga żadnych szwindli, agresywnej spekulacji, czy ogromnego ryzyka. Wymaga to jednak systematyczności, długofalowego spojrzenia i podstawowej wiedzy finansowej.

Kiedyś było łatwiej: część pieniędzy systematycznie odkładasz na lokatę, która wypłaca Ci kilka % zysku. Dzięki systematyczności i działaniu procenta składanego, można było wykręcić niezły wynik. Obecnie trzeba się nieco bardziej wysilić, ale akumulacja majątku nie jest zarezerwowane dla elitarnej, wąskiej grupy. Wszystko zależy tu od CIEBIE.

Problem pozostaje jednak jeden, podstawowy: PODATKI. Od każdego wypracowanego w pocie czołu zysku kapitałowego (czyli np. odsetek z lokaty, dywidendy itd) musisz zapłacić podatek. To skutecznie zmniejsza nasze możliwości.

I tutaj wchodzi Kapitan Państwo. W pozytywnej roli!

W Polsce działają bowiem dwa programy, które umożliwiają nam budowanie prywatnej emerytury: IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Każde z nich to dwa osobne programy, każde z nich działa na zupełnie innych zasadach. Oba jednak charakteryzują się tym samym: dają nam preferencje podatkowe. Dzięki temu zachowujemy ZNACZNIE WIĘCEJ pieniędzy w swoim portfelu.

Chciałbym pokazać różnicę, na pewnym (choć może ciut przerysowanym) przykładzie.

  1. Odkładasz co miesiąc 200 zł
  2. Wypracowujesz 9% zysku rocznie (kapitalizacja roczna)
  3. W jednym przypadku płacisz podatek od zysków kapitałowych („podatek belki”), w drugim nie.

Po 40 latach takiego odkładania:

Gdy płacisz podatek: 540 080 zł

Gdy nie płacisz podatku: 883 900 zł

Zdaję sobie sprawę, że 9% to dobry wynik – nie jest jednak niemożliwy (choć wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy i doświadczenia!). Różnica wynikająca z braku opodatkowania jest OGROMNA.

Daj się poprowadzić

IKE i IKZE to dość proste programy. Nie wymagają ogromnej wiedzy, by z nich skorzystać. Czasami jednak, w wielu miejscach w Internecie zostają zbyt mocno uproszczone. Dodatkowo narosło wokół nich wiele mitów i nieporozumień.

Właśnie z tego powodu zdecydowałem się napisać praktyczny przewodnik po tych programach. Od A do Z. Tak, żebyś nie musiał/a poznawać wszystkiego od nowa, ale byś po przeczytaniu po prostu zaczął działać! W końcu o efekt chodzi. A efekt jest rezultatem działania.

Przewodnik ma formę ebooka i możesz go dostać pod tym linkiem.

Co dokładnie znajdziesz w ebooku?

„Bogata polska emerytura. Czyli wszystko o IKE/IKZE. Kompletny przewodnik od podstaw” – bo tak nazywa się ebook, ma podstawową misję: zapoznać Cię z programami IKE/IKZE od kompletnego zera, do momentu w którym możesz z nich efektywnie skorzystać.

W Przewodniku nie owijam w bawełnę obiecując złote góry. Pokazuję ryzyka, wskazuję wyliczenia, obalam mity i przedstawiam prawdę.

  1. Dowiesz się od 0 czym jest IKE/IKZE. Co je różni, jak możesz na nich zyskać.
  2. Dowiesz się… czym IKE/IKZE nie jest! Obalimy kilka mitów, zobaczymy gdzie leży prawda.
  3. Zapoznasz się z najczęstszymi wątpliwościami. Wyszukałem wszystkie chyba istotne pytania która nurtują ludzi zainteresowanych IKE/IKZE i zebrałem w jednym miejscu.
  4. Dam Ci szczyptę inspiracji. Nie zamierzam układać Twojego portfela – to kwestia indywidualna. Mogę jednak pokazać, jakie są możliwości. W Przewodniku wskazuję, jakie scenariusze możesz wybrać, aby wykorzystać IKE oraz IKZE.
  5. Pokażę jak dokładnie zapisać się na IKE/IKZE w konkretnych instytucji finansowych. To zawsze problematyczna sprawa. Nudna, nieprzyjemna, ale trzeba to przejść. Z Przewodnikiem będzie Ci łatwiej.
  6. Co dalej? Podzielę się lista miejsc w Internecie, które według mnie rzetelnie edukują finansowo. Będziesz miał z czego czerpać! (NIE, nie zapłacili mi za to).

Mam nadzieję, że Cię zachęciłem. Nasza emerytura to naprawdę jest sprawa, którą powinniśmy przeanalizować TERAZ.

Aha, mówiłem Ci, że korzystając z poradnika pokażę Ci, jak zmniejszyć opodatkowanie W TYM ROKU? Koszt Przewodnika zwróci się… po pierwszej wpłacie;-).

Miłego dnia!;-).


Ja nazywam się Marek Czuma, a to jest Blog Republikański

Piszę do Ciebie Prosto z Łodzi


Obrazek na górze strony pochodzi z portalu Pexels.

Marek Czuma
Autor Bloga Republikańskiego. Chrześcijanin, Polak, Łodzianin. Wierzy w ludzi i ich możliwości, kocha pomagać innym. Uważa, że człowiek wolny kształtuje siebie poprzez własne wybory oraz pracę. Poza tym fan Wiedźmina i CD Projektu - zarówno na giełdzie, jak i w działaniu.

Dodaj komentarz

Top

Nie licz na ZUS

Zbuduj swoją, dostatnią emeryturę

Więcej na www.wszystkooikeikze.pl