fbpx
Jesteś tutaj
Główna > Od Autorów > Budujemy fundamenty – od autora o misji i przyczynach bloga [Manifest]

Budujemy fundamenty – od autora o misji i przyczynach bloga [Manifest]

23.06.2016 – moment, w którym oficjalnie rusza IT-Blog Wolnego Człowieka. Pewnie niewiele osób wie, ale to druga edycja bloga pod domeną www.marekczuma.pl – ale to tylko nawiasem. Od tego momentu zdarzyło się bardzo, bardzo dużo, a samo medium było sukcesywnie budowane w kierunku, który obrałem na samym początku. Stanowi unikatowe miejsce w polskim Internecie. Od samego początku skorzystały z niego dziesiątki tysięcy osób, które opuszczały stronę wzbogacone o konkretne treści, metody, techniki i wiedzę. Jednym słowem – o wartość. Osoby te korzystały z owoców „zasady wartości”podstawowej zasady obowiązującej na Blogu Republikańskim.

„1 artykuł musi dawać przynajmniej jedną, konkretną wartość człowiekowi, który go przeczyta”.

Początek roku to idealny moment, żeby opowiedzieć nieco o przeszłości oraz o planach. Na spokojnie, bez pośpiechu. Wskażę bardzo dokładnie jakie są fundamenty Bloga Republikańskiego (wcześniej IT-Bloga Wolnego Człowieka), z jakiej potrzeby powstał oraz… jakie są plany. Do dzieła!

Oczywiście jeśli interesują Cię konkretne fragmenty, możesz przejść do nich od razu. Liczę jednak, że dasz mi się oprowadzić po blogu i będziesz chciał poznać jego kształt oraz wizję;-).

Drogi czytelniku – przed Tobą mój osobisty manifest. Jeśli się z nim utożsamiasz, śmiało udostępniaj i wspierajmy się we wspólnych działaniach.

Początek – diagnoza

Nasza rzeczywistość? Opisuje ją znakomicie kilka punktów:

  • Olbrzymi natłok informacji.
  • Media informacyjne, które nie tylko manipulują, ale także zwyczajnie okłamują czytelników.
  • Debata publiczna na poziomie kanału. Zarówno wśród polityków, jak i zwykłych ludzi w Internecie.
  • Niska świadomość społeczeństwa. Na co dzień zajmujemy się głupotami, a opinię publiczną rozgrzewają do czerwoności sprawy drugorzędne. Co prawda nacechowane emocjonalnie, pełne symboliki, ale drugorzędne.
  • Coraz bardziej skrajne podziały w narodzie. Coraz więcej emocji i polaryzacji w polskim społeczeństwie.
  • Brak chęci pracy nad sobą oraz poszukiwania sensu w życiu. Wystarcza nam „ślizganie się po powierzchni”.

To wszystko razem rozkłada nasze społeczeństwo i nasz kraj na łopatki. Nie jesteśmy w stanie nawet ze sobą normalnie rozmawiać (w wielu przypadkach), nie mówiąc o wspólnej długofalowej pracy, która mogłaby budować nasz kraj.

Stajemy się coraz bardziej leniwi i egoistyczni. Pojęcie systematycznej, długofalowej pracy jest obce większości z nas. Pojęcie pracy nad sobą, nad swoim charakterem również. Myślenie o innych i rezygnacja z własnych przyjemności na rzecz drugiej osoby powoli staje się przeżytkiem.

Nie doceniamy wolności i nie potrafimy z niej korzystać. Wyzbywamy jej się przy pierwszej lepszej okazji. Najgorsze chyba jednak jest to, że daliśmy sobie wmówić, że wolność oznacza brak zobowiązań. Jeśli domagamy się wolności, najczęściej mamy na myśli rezygnację z odpowiedzialności i przywileje.

To wszystko pcha nas w stronę demoralizacji, dezorganizacji i ogólnego poczucia pustki. Nie wiemy co jest w życiu ważne, generalnie niezbyt wiele wiemy. Na dodatek nie mamy ani ochoty głębiej myśleć nad swoim życiem, ani podejmować dużego wysiłku, żeby zbudować coś trwałego i prawdziwego. Nie chcemy być świadomi, nie chcemy być wolni, nie widzimy szans na zmianę. Cierpimy na tym my sami, nasi najbliżsi oraz szeroko pojęty świat.

Początek – trzeba działać! #Wartości

Oczywiście powyższy obraz jest pewnym wyjaskrawieniem ciemnych barw. Niestety, jest on jednak prawdziwy„Jak żyć?” – można by spytać. Jedno jest pewne: trzeba zacząć działać nie oglądając się na innych.

Wolność

Ronald Reagan jest jednym z bohaterów Bloga Republikańskiego

Od samego początku jako najważniejszą wartość postawiłem Wolność. Czemu? To bardzo proste i wynika z samego serca mojej chrześcijańskiej filozofii życia.

Dopiero w prawdziwej, głębokiej Wolności możemy zacząć naprawdę myśleć, działać i żyć. Dopiero w Wolności nasze decyzje są coś warte. I dopiero wtedy, gdy chcemy być wolni i do tego dążymy, możemy mądrze rozwijać siebie i innych.

Gdy przyjmiemy Wolność jako naszą bazową wartość, decydujemy się przyjąć dwie nierozerwalne z nią rzeczy:

  1. Olbrzymie możliwości – bo nie musimy już chodzić utartymi schematami. Nie robimy tego co wtłacza nam system edukacji, społeczeństwo czy rządzący. Robimy to co chcemy i co uważamy za słuszne.
  2. Wszelkie konsekwencje tego co robimy – ponieważ od tej pory każda decyzja to w 100% nasza odpowiedzialność. Nie szefa, nie państwa, nie rodziców.

Od tej pory możemy zmieniać świat. Przede wszystkim swój, potem naszych najbliższych, zaś na końcu – ten globalny. Od tej pory rozeznajemy co jest najlepszym wyjściem.

Praca

Praca to pochodna pierwszej wartości. Praca rozumiana nie jako puste „odsiadywanie roboczogodzin”, ale jako czynność, która kształtuje nasz charakter oraz daje możliwość tworzenia czegoś dobrego.

Praca prowadziła nas od początku do bogactwa. Współcześnie, w dobie dobrobytu zapominamy często, że trzeba się napracować, aby osiągnąć coś dobrego, prawdziwego oraz trwałego.

Wizja pracy w moim przekazie jest dokładnie tą wizją, jaką przedstawia Biblia.

Wreszcie, żeby dopelnić – trzeba podkreślić 2 aspekty wartości jaką jest Praca:

  1. Kształtowanie charakteru – kiedy decydujemy się (świadomie lub nie, pod przymusem lub nie), aby kolejną godzinę poświęcić na coś konstruktywnego, wymagającego wysiłku, utwardzamy nasz charakter.
  2. Wypracowywanie dobra – czyli czynność, po której wykonaniu mamy więcej czegoś (lub coś lepszego) niż wcześniej.

Praca oczywiście ma wartość jedynie wtedy, gdy wynika z Wolności.

Polska

Żyjemy we wspólnym kraju. Jesteśmy jednym narodem. Dopóki nie nauczymy się cenić tego dobra, jakim jest Polska, będziemy przegrywać.

Blog Republikański to przypomnienie prostych, działających prawd.

Musimy nauczyć się zdrowo kochać nasz kraj i mieć w sobie gotowość do systematycznej, długofalowej pracy na jego rzecz.

Musimy nauczyć się szanować bohaterów i szukać inspiracji w tym, co Polskie. Mamy ogromny zasób wielkich ludzi i organizacji, którzy mogą nam służyć za wzór.

Patrzeć pogodnie na rzeczywistość oraz swoich rodaków. Odrzućmy wieczne spory i coraz większy podział społeczeństwa.

Wreszcie – powinniśmy nauczyć się, że mamy nasze dobre, narodowe cechy i wykorzystywać je. Przedsiębiorczość, waleczność i pracowitość charakteryzują pozytywny aspekt bycia Polakiem. Powinniśmy być z tego dumni i pielęgnować to w sobie.

Bóg

Jestem Chrześcijaninem, Katolikiem. Podobnie jak bycie Polakiem, traktuję to jako bardzo poważne zobowiązanie.

Wartości chrześcijańskie to przede wszystkim Miłość i szacunek do drugiego człowieka. Nacisk położony na pracę nad sobą i wyzbywanie się egoizmu. Na otwarcie umysłu i nie osądzanie drugiego człowieka.

Kiedy mówię „Bóg”, mam na myśli wiecznie „drugą szansę” na poprawę siebie samego i motywację do ciągłego starania się.

To nadanie sensu życia oraz niesamowitej siły, aby iść do przodu i realizować to, co naprawdę ważne i słuszne.

Choć ja identyfikuję się w tych kwestiach jednoznacznie, to miejsce tutaj znaleźć może każdy. To niesamowicie ważna rzecz, ponieważ dążę do tego, aby budować wspólną społeczność oraz społeczeństwo. Nie zdarzyło się abym odrzucił prośbę o pomoc kogokolwiek, kto do mnie się zwrócił. Jeśli tylko mogę, to jestem właśnie po to, aby wesprzeć. Albo radą, albo konkretnym czynem, albo wspólnym szukaniem rozwiązania problemu.

Działanie – metody

Jan Paweł II o Wolności

Każde ważne działanie należy opierać na wartościach. Konkretnych wartościach. Ponieważ jasno je określiłem na górze, czas przejść do działania. Pragnę jeszcze nadmienić, że z tych bazowych wartości w sposób naturalny wychodzą kolejne (jak z Pracy – przedsiębiorczość, kreatywność).

Żyjemy w erze „trenerów personalnych”„mówców motywacyjnych”. Proponują oni rozwiązania mentalne, które zwykle są jedynie ślizganiem się po powierzchni. Jak na ironię, mówcami motywacyjnymi, szkoleniowcami, nie zostają wcale biznesmeni czy społecznicy z olbrzymimi osiągnięciami życiowymi. Bardzo często zostają nimi ludzie, którzy jedyne co osiągnęli to kurs kołczingowo-motywacyjny. Moim zdaniem to wywracanie świata do góry nogami.

Dlatego od samego początku postanowiłem, że Blog Republikański co prawda będzie promował wymagający styl życia. Co prawda będzie zachęcał do tego, aby ciągle podnosić sobie poprzeczkę i szukać w swoim życiu czegoś głębiej i głębiej. Nie będzie jednak tego robił poprzez puste pompowanie motywacji i chwilowe wzniecanie ognia.

Blog od samego początku miał za zadanie zachęcać przez konkret. Przekazywać wiedzę, prowokować do myślenia, dawać przestrzeń do wypowiedzi na odpowiednim poziomie. Jestem zwolennikiem tezy, że najlepsze co mogę dać drugiemu człowiekowi, to odpowiednie materiały, narzędzia i zachęcić do działania.

Ponieważ od samego początku Blog Republikański miał stać w opozycji względem tandety sprzedawanej przez „portale informacyjne”, zdecydowałem się przede wszystkim poruszać temat ważne oraz robić to (na ile się da na blogu) dogłębnie. W większości zajmowałem się podstawami jakiegoś tematu, ale podstawy poruszane były solidnie.

Działanie – tematy

Czas na konkret. Jakie tematy zostały już poruszone?

Finanse osobiste i inwestowanie

Wychodzę z założenia, że to jedna z podstawowych rzeczy, które powinniśmy znać jako społeczeństwo. Odpowiednie podejście do pieniędzy pozwoli nam zachować niezależność i zbudować odpowiedni charakter.

Całość można przeczytać pod tym linkiem.

Co więcej – w Sklepiku można zakupić Kurs-book „Jak się ogarnąć finansowo?”, który od 0 pokazuje jak zbudować skuteczny system zarządzania pieniędzmi.

Gospodarka

Podstawowa wiedza z zakresu gospodarki pozwoli społeczeństwu na dokonywanie lepszych wyborów politycznych.

Całość można przeczytać pod tym linkiem.

Kwestie i wyzwania społeczne

Szeroko pojęta „świadomość społeczna” to odważne i rzetelne podejście do wyzwań przed którymi stoimy jako naród oraz jako ludzkość.

Całość dostępna pod tym linkiem.

Tematy aktualne

Zarówno komentowane krótko, w formie felietonów (nowość na blogu), jak i dogłębniej, jeśli jest taka potrzeba (np. Manipulacje Premiera Morawieckiego czy kwestia zmian w PIT).

Felietony dostępne są pod tym linkiem.

Broń Palna

Temat gorący, ale jak udowodniłem – da się podejść do niego ze spokojem i rozwagą.

Całość tematów o broni palnej dostępna tutaj.

Patriotyzm

Niesamowicie ważna rzecz, jeśli chcemy mieszkać i rozwijać nasz kraj. Przede wszystkim wyrażona poprzez serię „Dumni z Polski”.

Seria dostępna tutaj.

Wywiady z wartościowymi ludźmi

Ponieważ od mądrzejszych zawsze warto się uczyć – to raz. Dwa – wartościowi ludzie często nie należą do osób, które za wszelką cenę starają się przebić.

Seria dostępna tu.

Działanie – co przyniesie przyszłość?

Czas przedstawić plan na przyszłość. Plan nadzwyczajnie prosty, choć niekoniecznie łatwy. Przedstawiam 3 filary działania:

Podstawą budowy społeczeństwa obywatelskiego jest świadomość obywatelska. W związku z tym jestem przekonany, że w 2019, a nawet w kolejnych latach, kluczowe na blogu powinno być stopniowe zgłębianie  kolejnych tematów, które są fundamentalne dla działania społeczeństwa i budowy państwa.

Jestem także głęboko przekonany, że warto choć odrobinę uwagi poświęcać regularnie na sytuację obecną. Świadomość obywatelska nie jest osadzona w próżni i powinniśmy odnosić ją do tego co dzieje się aktualnie. Służyć mają temu felietony. To nowa forma na IT-Blogu Wolnego Człowieka, wprowadzona pod koniec ubiegłego roku.

Trzecią rzeczą na którą chcę postawić nacisk, to patriotyzm. Służyć ma temu między innymi już rozpoczęta seria „Dumni z Polski”. Jeśli zdrowo pokochamy miejsce w którym żyjemy, z większą pasją będziemy chcieli je budować.

Oczywiście poza tymi trzema filarami ważną rzeczą będzie budowanie odpowiedniej przestrzeni do kulturalnej, rzeczowej dyskusji. W tym aspekcie nie ma co się spodziewać zmian – na Blogu Republikańskim mile widziany jest każdy człowiek dobrej woli, który uszanuje podstawowe standardy

Wesprzyj Blog Republikański

Blog ma konkretną misję i wartości. Pracując nad materiałami poświęcam czas swój oraz osób, które pomagają tworzyć to wspaniałe dzieło. Jeśli uważasz, że jest ono dobre i przynosi korzyści – zapraszam do odwiedzenia Sklepu. Nie prowadzę „zrzutki” na bloga. Można go jednak wesprzeć kupując któryś z produktów tam dostępnych. Dzięki temu uświadamianie i dobre standardy będą mogły dotrzeć do większego kręgu odbiorców. Pamiętaj – to Ty decydujesz jak zarządzasz swoimi zasobami i kogo nimi wspierasz.


Ja nazywam się Marek Czuma, a to jest Blog Republikański

Piszę do Ciebie Prosto z Łodzi


Profil na fb:

Newsletter:

Marek Czuma
Autor Bloga Republikańskiego. Chrześcijanin, Polak, Łodzianin. Wierzy w ludzi i ich możliwości, kocha pomagać innym. Uważa, że człowiek wolny kształtuje siebie poprzez własne wybory oraz pracę. Poza tym fan Wiedźmina i CD Projektu - zarówno na giełdzie, jak i w działaniu.

Dodaj komentarz

Top

Nie licz na ZUS

Zbuduj swoją, dostatnią emeryturę

Więcej na www.wszystkooikeikze.pl