Manifest

Wszystko co przeczytasz poniżej wynika z mojej diagnozy rzeczywistości oraz z planu, który pomoże nam zbudować coś lepszego.

Od początku do końca zostało to opisane w moim manifeście. Zawarłem tam diagnozę, wartości oraz działania jakie powinniśmy podejmować.

Cel

Główną misją bloga jest promowanie wymagającego i świadomego stylu życia – takiego, w którym nie jesteśmy popychani przez życie „to tu to tam”, ale takiego, gdzie to my wyznaczamy dokąd i jak idziemy.

Osiągnąć to – w mojej ocenie – można, dzięki podstawowym wartościom, jak praca, wzajemne poszanowanie, Wolność, a także pochodnymi – jak przedsiębiorczość czy kreatywność.

Jeśli miałbym opisać jeden cel mojego bloga, byłby to bunt. Przeciw współczesnej kulturze skrótowców, bunt przeciw stawianiu swojego wygodnickiego „ja” ponad wszystko, bunt przeciw chodzeniu na skróty.

Tym blogiem chcę pokazać, że da się inaczej – że można tworzyć dogłębne ( i dłuższe ) treści, że ludzie mogą i chcą wziąć życie w swoje ręce i być świadomymi i aktywnymi. Pokazuję jak być kreatywnym, przedsiębiorczym i Wolnym – a więc niezależnym i odpowiedzialnym.

Łódź

Wszystko co piszę, ma pośrednio lub bezpośrednio działać na korzyść Łodzi i Łodzian. Uważam, że żyję w najlepszym mieście jakie istnieje i nie zamieniłbym go na żadne inne.

Łódź to fascynujące miasto, które chce rozwijać.

Łódź to fascynujące miasto, które chce rozwijać.

Uważam, że Łódź – jako wielkie miasto – powinna mieć ambicje wielkie. Łodzianie powinni myśleć z rozmachem i pamiętać, że to z pracy bierze się prawdziwe bogactwo.

W celu dążenia do wielkości Łodzi postuluję 3 rzeczy:

  • Naturalne spojrzenie na gospodarkę – ponieważ to z pracy bierze się prawdziwe bogactwo, o pracę i przedsiębiorczość musimy zadbać najbardziej. My jako mieszkańcy okazujemy więc swój patriotyzm codzienną, uczciwą i możliwie dobrze wykonywaną pracą.
  • Edukacja – zarówno ta szkolna, wyższa jak i „społeczna”, która w szkołach się nie odbywa. Łodzianie – aby realizować wielkie cele i plany – muszą być zaopatrzeni w szczególną wiedzę. Co więcej – muszą zaopatrywać się w nią przez kolejne pokolenia.
  • Kreatywność – Jak pisałem w jednym z artykułów, kreatywna przedsiębiorczość (wytwarzająca własne produkty) może zbudować prawdziwą i trwałą gospodarkę łódzką. Szczególnie powinniśmy zadbać o Kreatywne IT, które może być naszym punktem głównym.

Czemu niby miałbyś czytać akurat mojego bloga?

Zdaję sobie sprawę, że w sieci jest mnóstwo blogów. Tutaj trafiłeś jednak do wyjątkowego miejsca. Daj się przekonać 3 punktami.

  1. Treści na blogu są z zasady dłuższe i zachęcają do wgłębienia się w dany temat – jaki by on nie był. Uważam, że współcześnie uzależniliśmy się od ślizgania się po powierzchni i – z lenistwa – nie dajemy sobie komfortu zgłębienia tematu. Walczmy z epoką skrótowców.
  2. Nie jestem redaktorem – stoję na poziomie czytelników, bloga traktuję jak rodzaj służby i zawsze jestem gotowy do pomocy. Jestem również otwarty na wszelkie formy współpracy, ponieważ uważam, że razem musimy stworzyć przestrzeń wymiany dobrych merytorycznie treści i wspólnie pchać świat (Łódź? Polskę?) do przodu.
  3. Mimo głębokich materiałów, bardzo mocno stawiam na przystępność treści. Robię co w mojej mocy, żeby nawet skomplikowane, trudne tematy przedstawić w sposób nieodpychający. Czynimy wielką krzywdę sobie nawzajem komplikując wspaniałe, fascynujące tematy. Przykładowo – jeśli tworzę artykuł o tym jak mądrze oszczędzać, staram się przystępnie opisać praktyczne wskazówki, dodatkowo okrasić je infografiką i cytatem kogoś mądrzejszego. Nie interesuje mnie wybijanie się na specjalistycznym żargonie i podlizywanie którejkolwiek branży.