Z tym światem coś jest nie tak. I jednym z najlepszych tego wskaźników są pieniądze. Spójrz co z nami robią. Małżeństwa rozwodzą się z ich powodu. Jedni potrafią znienawidzić innych za to, że mają mniej środków. Podstawiamy sobie nogę i zazdrośnie patrzymy na siebie tylko dlatego, że jeden ma więcej „królów” niż drugi.

A gdyby tak to zmienić? Można wyleczyć się z tego chorego spojrzenia. Możemy zacząć wykorzystywać pieniądze do swoich dobrych celów i pozbyć się zbędnych emocji. Trzeba tylko podejść do tematu z głową i podjąć konkretne działanie. Musimy pamiętać, że nasze braki powstawały przez szereg lat i często nie jesteśmy im winni. Winne im są takie czynniki jak system edukacji, społeczeństwo, rodzina i wiele innych. Pytanie tylko: CO Z TEGO? Mamy problem, więc czas najwyższy go rozwiązać;-).

Warsztaty #FinansowaPodstawówka

W tym celu otwieram nowy cykl artykułów. Bardzo nietypowych artykułów, bo o charakterze… warsztatowym! 5 odcinków, każdy z nich porusza nieco inną tematykę. Startujemy z kompletnego 0, zmieniamy swoją mentalność i poznajemy zupełne podstawy poruszania się w tej materii.

Dla kogo są te warsztaty?

Dla każdego, kto ma w życiu chaos finansowy. Jeśli nie radzisz sobie z pieniędzmi na wielu frontach (np. emocjonalnym i organizacyjnym), to idealnie. Warsztaty będą swoistym lekarstwem na problemy, które powstawały przez szereg lat, a którym często nie jesteśmy winni.

Dla kogo NIE SĄ przeznaczone warsztaty?

Dla tych, którzy już mają podstawy, swoje praktyki. Oczywiście przeczytać artykuł nie wadzi, ale jak to się mówi – cudów bym nie oczekiwał. Trzeba po prostu postawić sprawę jasno i uczciwie:-)

Jak to będzie wyglądało?

Warsztaty będą w 5 odcinkach. 1 odcinek to 1 artykuł. W jego trakcie będę się posługiwał przykładami i historyjkami dla lepszego przyswojenia wiedzy. Poza tym dostaniesz pewną jej dawkę bezpośrednio. Dodatkowo wyjdziesz z ćwiczeniami, które można zacząć stosować od zaraz. Zasada jest prosta: 1 odcinek to konkretna wartość, którą od razu możesz przenieść do swojego życia.

Dlaczego „Finansowa Podstawówka”?

Nazwa cyklu odnosi się do zdobycia wiedzy i umiejętności w kompletnych podstawach tej tematyki. Najpierw trzeba nauczyć się pojedynczych literek, dodawania oraz odejmowania. Dopiero potem można przejść do bardziej zaawansowanych rzeczy. W kwestii pieniędzy większość autorów skupia się na „liceum” oraz „studiach wyższych”, a większości społeczeństwa brakuje podstaw.

Skąd pomysł? Czemu to robię?

I to jest najfajniejsze pytanie;-) IT-Blog Wolnego Człowieka istnieje po to, aby w konkretny sposób pomagać w zmianie życia na takie, w którym trzymamy swój los w garści. Jestem tu dlatego, żeby Ci pomóc w przejściu na wolną ścieżkę – a więc abyś sam mógł decydować co chcesz w życiu robić. Abyś sam mógł żyć tak, jak uważasz za słuszne oraz byś brał za te decyzje pełną odpowiedzialność. Finanse zaś są jedną z najistotniejszych rzeczy w tej kwestii (choć nie są jedyną). Jeśli złapiesz odpowiednią mentalność w kwestii pieniędzy i będziesz ich panem, to duża robota za Tobą.

Z tego właśnie powodu wyznaczyłem sobie cel:

 

Oczywiście warsztaty to nie początek realizacji celu – raczej finisz. Od dawna już poruszam kwestie finansowe, zaś ostatnio został opublikowany ebook, który od 0 pokazuje jak tematykę pieniędzy ugryźć. Do końca roku jednak dorobię część materiałów (jak ten cykl), zbiorę wszystko w całość i podam na tacy każdemu, kto ma problem z chaosem w tych kwestiach.

Uzupełnij wiedzę

Warsztaty #FinansowaPodstawówka to idealne uzupełnienie tego, o czym z pewnością już słyszałeś. Mam tu na myśli kurs-book „Jak się ogarnąć finansowo?”. Jeśli naprawdę na serio chcesz podejść do kwestii swojego spojrzenia na pieniądze i panowania nad nimi, to po prostu kliknij w obrazek poniżej i zacznij działać. Znajdziesz tam wiedzę od 0 oraz zbudujesz swój własny system zarządzania finansami. Dodatkowo – jeśli skorzystasz z bogatszych ofert – zyskasz wspaniałe pomoce dodatkowe, takie jak opowiadania, czy podcasty. Nie czekaj dłużej i już teraz zacznij działać. Z kurs-bookiem warsztaty nabiorą nowego sensu.

Plan Warsztatów

Oczywiście jak każde poważne warsztaty, tak i #FinansowaPodstawówka ma swój plan oraz szerszą perspektywę. Najpierw spójrzmy na tematy, którymi będziemy się zajmować. Linki do konkretnych części będę dodawał na bieżąco.

Cz. 1 – Ustawianie pieniędzy w szeregu

Odcinek jest już gotowy!

W tym odcinku skupimy się na odpowiednim podejściu do pieniędzy. Często zaczyna się od metod, ale brakuje mentalności. Podczas naszych warsztatów skupimy się najpierw na zdiagnozowaniu choroby i przypisaniu leku. Poznamy nieco historii, aby lepiej zrozumieć czym są i powinny być pieniądze;-). Następnie wskażemy bardzo konkretną ścieżkę, którą warto podążać.

Cz. 2 – Jak mądrze oszczędzać?

To odpowiedni moment na zdobycie konkretnej wiedzy. Nie musisz umieć nic. Poznasz kilka sposobów i najważniejszą zasadę oszczędzania. Samo jej przyswojenie i stosowanie da Ci już solidnego kopa.

Cz. 3 – Czemu podejście systemowe wygrywa?

O podejściu systemowym bardzo dużo mówiłem w Kurs-booku „Jak się ogarnąć finansowo?”. Tutaj jednak również poruszymy tą kwestię. Wyjaśnię to, czego nie wyjaśnia prawie nikt – co to jest system i dlaczego jest szalenie istotny? Tą lekcję możesz przełożyć nie tylko na kwestie finansowe;-)

Cz. 4 – Dawanie wewnątrz systemu zarządzania pieniędzmi

I… kolejna kwestia o której niemal nikt nie mówi. Poruszymy sprawę dzielenia się pieniędzmi z innymi. Powiem krótko o tym czemu to jest fajne i dobre, czemu warto oraz jak to wpiąć do naszego systemu;-)

Cz. 5 – O inwestowaniu ogólnie. Czym się różnią bogaci od biednych?

Całość zakończymy tematyką inwestycyjną. Oczywiście jedynie poślizgamy się po powierzchni. Wierzę jednak głęboko, że pozwoli Ci to spojrzeć z niego innej strony na tą kwestię.

 

Aby być na bieżąco nie tylko z warsztatami, ale i ze wszystkim co dzieje się na blogu, zapisz się na newsletter. Co tydzień dostaniesz moją myśl, która – mam nadzieję – pomoże Ci w życiu;-)


Ja nazywam się Marek Czuma, a to jest IT-Blog Wolnego Człowieka

Piszę do Ciebie Prosto z Łodzi