Jesteś tutaj
Główna > BlogV1 > Czego potrzeba Ci jeszcze, abyś zmieniał świat?

Czego potrzeba Ci jeszcze, abyś zmieniał świat?

Jeśli zaczynasz czytać ten artykuł to uważaj, bo może okazać się on dla Ciebie bardzo niebezpieczny! Zmuszony jestem bowiem postawić Cię przed dwoma pytaniami. Zapewne wielokrotnie stykasz się w życiu codziennym z rożnymi rzeczami, rozwiązaniami pewnych problemów które sam zrobiłbyś inaczej. Być może codziennie widzisz jakiś problem którego jeszcze nikt nie rozwiązał i pieklisz się, bo sam dawno wpadłeś już na kilka pomysłów „jak to zrobić”. W związku z tym pierwsze pytanie brzmi – „Co zrobiłbyś gdybyś umiał stworzyć wszystko co zechcesz?”. Gdy już na nie odpowiesz (zrób to!), przygotuj się na drugie, znacznie trudniejsze – „Co zrobisz już teraz, jeśli powiem Ci ze istnieje branża, w której zmienić oraz zrobić możesz niemal wszystko?”.

Pierwotnie artykuł ten ukazał się w tygodniku MojaMatura.pl

Ta branża to informatyka. Zarówno uczelnia jak i codzienna praca zawodowa nauczyły mnie bardzo jasno, ze nie ma tutaj niemal żadnych granic. A jeśli w danym momencie wydaje mi się ze są to najczęściej jest to złudzenie lub – co zdarza się bardzo rzadko – faktyczna granica, jednak istniejąca tylko po to aby została rozbita. Rozumiem jednak, ze dla osób które patrzą na IT z zewnątrz a także (a może przede wszystkim ) dla tych, którzy dziedzinę tą znają ze szkolnych zajęć informatyki może się ona wydać czymś potężnym i odległym, do czego dostęp maja jedynie „druidzi” znający tajniki tej niezwykłej magii. Zgodzę się w jednym – jest to dziedzina potężna. Stawiam jednak wielkie „veto!” wobec stwierdzenia, ze nie mogą tworzyć w niej „zwykli” ludzie. Jeśli nie miałeś wcześniej kontaktu z  informatyką (poza tworzeniem prezentacji w PowerPoint;) ) to w moich artykułach postaram się wprowadzić Cię do „grona druidów”. Jeśli próbowałeś już swoich sił, to w rubryczce tej liczę że znajdziesz trochę inspiracji i pomocy odnośnie tworzenia.

Czym będziemy się zajmowali? Niemal wszystkim! Postaram się miedzy innymi pokazać jak stworzyć prosta aplikacje użytkowa (tak! To znaczy ze będziesz mógł potem z niej korzystać i że przyda ci się ona w codziennym życiu) wykorzystująca bazę danych i korzystająca z danych zamieszczonych w Internecie (brzmi groźnie? To niech przestanie, bo leży to w zasięgu twojej ręki! Poza tym dostaniesz odpowiednia pomoc, ale o tym później). Mało? Razem zrobimy prosta grę wideo w która będziesz mógł grać na swoim smartfonie czy komputerze (a może więcej niż jedną…?). No! Ale wiadomo ze nasza branża to nie tylko programowanie. Nauczysz się tez jak tworzyć grafiki – zarówno 2D jak i 3D. A teraz ekstra bonus! Dlatego, że mam głębokie przekonanie, ze artykuły nie powinny być jednostronne. Dlatego to Ty powinieneś zareagować i gdy tylko pomyślisz że jakąś tematykę chciałbyś poznać bardziej – napisz do mnie. Jeśli pomysł będzie naprawdę dobry – napisze o nim artykuł.

Wspomniałem o tym, ze nie jesteś skazany na to, żeby w pojedynkę mierzyć się z problemami podczas tworzenia i już się z tego tłumaczę. Otóż MojaMatura.pl to nie jedyne miejsce gdzie możesz mnie znaleźć. Zapraszam na mojego bloga, na którym będziesz mógł przeczytać rozwinięcie czytanych tutaj artykułów, pozyskać materiały oraz – co najważniejsze dla tego wątku – nawiązać kontakt ze mną. Tak więc ja oraz osoby które co jakiś czas będą pomagały mi w tworzeniu artykułów będziemy do twojej dyspozycji. W każdym artykule będę zachęcał Cię nie tylko do spróbowania swoich sił w konkretnej tematyce, ale przede wszystkim do tworzenia swoich dzieł i dzielenia się nimi. Zachęcam nie tylko Ciebie ale i twoich kolegów do tego, abyśmy stworzyli swoistą społeczność młodych twórców. Obiecuję również, że jeśli któryś z Twoich pomysłów spodoba mi się szczególnie – nie omieszkam o nim wspomnieć tutaj lub na swoim blogu. Również jeśli będziesz miał jakieś pytania z szeroko pojętej informatyki – napisz do mnie, a ja zadam je ludziom z branży którzy zajmują się tym na co dzień.

Tak więc ruszamy na podbój świata! Zapnij pasy, szykuj dużo ciekawości i determinacji bo będą one niezbędne. I zawsze, ale to zawsze pamiętaj – jeśli jakiekolwiek granice faktycznie istnieją, to są one do rozwiązania w Tobie. Czy to wszystko znaczy, że możesz po prostu teraz usiąść i za miesiąc zbudujesz iTunes? Oczywiście, że nie. To znaczy, że jeśli usiądziesz teraz i będziesz robił coraz to lepsze aplikacje, za miesiąc lub dwa postawisz pierwszą aplikację z której będziesz mógł korzystać w życiu codziennym, zaś za dwa lata stworzysz razem ze znajomymi taką, z której korzystać będzie cała Polska. Branża informatyki to nie świat idylliczny, żeby do czegoś dojść faktycznie trzeba być bardzo wytrwałym i zdeterminowanym, trzeba codziennie budować nowe elemenciki swojego systemu (jakby to zaśpiewała Hayley Williams – „budować dom cegła po nudnej cegle…”). Jest to jednak świat w którym to nie układy, a twój dobry pomysł i ciężka praca mogą przynieść Ci sukces. Zachęcam zatem do kreowania swoich pomysłów, wdrażania ich i dzielenia się nimi z innymi. Świat można zmienić. Trzeba tylko chcieć i wykazać więcej determinacji niż konkurencja 😉 Powodzenia!

 

Ja nazywam się Marek Czuma,  a to jest IT-Blog Wolnego Człowieka

piszę do Ciebie prosto z Łodzi

Marek Czuma
Autor Bloga Republikańskiego. Chrześcijanin, Polak, Łodzianin. Wierzy w ludzi i ich możliwości, kocha pomagać innym. Uważa, że człowiek wolny kształtuje siebie poprzez własne wybory oraz pracę. Poza tym fan Wiedźmina i CD Projektu - zarówno na giełdzie, jak i w działaniu.

Dodaj komentarz

Top